Komórki macierzyste

Terapia komórkami macierzystymi: LIPOGEMS®

Czym jest LIPOGEMS?

Lipogems jest oczyszczoną i mechanicznie przetworzoną tkanką tłuszczową pobraną od pacjenta w drodze liposukcji, a następnie implantowaną w miejsce zmienione chorobowo, gdzie wymagana jest regeneracja i naprawa uszkodzonej tkanki.

Właściwości LIPOGEMS

Lipogems oprócz tkanki tłuszczowej zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane percytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej, tkanka ta wraz z naczyniami ulega fragmentacji, czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów , które następnie przetwarzają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste. Posiadają one zdolność przekształcenia się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, mięsnie, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Mezenchymalne Komórki Macierzyste powstrzymują również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i faktycznie wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Poprzez produkcję proteiny LL 37 będącej „ naturalnym antybiotykiem” . Mezenchymalne Komórki Macierzyste posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Z tych względów Lipogems jest cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń m.in.. trudno gojących się ran, oparzeń, nietrzymaniu moczu i kału, zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych, degeneracji krążków międzykręgowych ( czarny dysk) a także w chirurgii plastycznej oraz medycynie estetycznej.

LIPOGEMS w ortopedii i medycynie sportowej

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej kanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej.

Technologia Lipogems pozyskująca komórki macierzyste w drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia otrzymywanie dużej ilości komórek liczonych w milionach, co pozwala na zastosowanie jej w terapii regeneracyjnej., mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały kilkutygodniowej hodowli komórkowe w warunkach laboratoryjnych, co ograniczało zastosowanie kliniczne.

Procedura Lipogems polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, a następnie po krótkim jej przygotowaniu, wstrzykuje się gotowy preparat w chorobowo zmienione miejsce, Implantowany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet metody Lipogems jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg Lipogems nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin zakończenia.

Główne wskazania do zastosowania Lipogems
  • - Zmiany degeneracyjne stawów i ścięgien
  • - Entezopatia (tj. łokieć tenisisty i golfisty oraz kolano skoczka)
  • - Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych

Zabiegi z wykorzystaniem Lipogems® w ortopedii wykonujemy jako pierwsi w Polsce.


W celu uzyskania dodatkowych informacji skontaktuj się z nami
copyright by Lekmed 2013