Potrzebujesz profesjonalnej porady medycznej? Masz pytania? Jesteś zainteresowany operacją? Skorzystaj z formularza kontaktowego, nasz zespół specjalistów chętnie udzieli Ci pomocy.
więcej

Fizykoterapia

Fizykoterapia jest działem fizjoterapii wykorzystującym różne formy energii fizycznej np.: elektroterapie, pole magnetyczne i elektromagnetyczne, leczenie zimnem, laseroterapię, ultradźwięki i terapię kombinowaną.

Przeczytaj więcej o dostępnych metodach fizykoterapeutycznych:

Elekrolecznictwo

To dział fizykoterapii, w którym wykorzystuje się w celach leczniczych i diagnostycznych energie elektryczną. Zabiegi wykonuje się przy użyciu prądu stałego i zmiennego o różnej częstotliwości.

Galwanizacja

Zabieg z wykorzystaniem prądu stałego. W zależności od ułożenia elektrod uzyskujemy działanie przekrwienne, stymulujące lub przeciwbólowe. Zabiegi wykonywane są miejscowo przez przyłożenie elektrod lub ogólnie -
z zastosowaniem kąpieli.

Jonoforeza

Polega na wprowadzeniu jonów leku do tkanek za pomocą prądu stałego.

Prądy DD

Są to prądy diadynamiczne małej częstotliwości .W zależności od ich rodzaju mogą zwiększać lub zmniejszać napięcie mięśni, działa przeciwbólowo, zwiększa ukrwienie, poprawia trofikę tkanek.

TENS

Jest to podskórna elektryczna stymulacja nerwów, stosowana do przewlekłych, ostrych zespołów bólowych.

Elektrostymulacja

Jest to zabieg, który polega na pobudzaniu mięśni do skurczu za pomocą zewnętrznego napięcia elektrycznego.

Prądy interferencyjne

Są to prądy modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Do powstania prądów interferencyjnych w tkankach niezbędne jest zastosowanie dwóch odrębnych obwodów prądu (różniących się nieznacznie częstotliwością), by uległy skrzyżowaniu w miejscu w którym mają wywiera działanie bodźcowe. Działają przeciwbólowo, pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie i odżywienie tkanek.

Pole magnetyczne

Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego wykonuje się za pomocą specjalnych aplikatorów. Podstawowym aplikatorem jest cewka o różnych średnicach przeznaczona na określone części ciała. Zabieg ten działa przeciwbólowo, uspakajająco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, zwiększa przepływ krwi, przyśpiesza gojenie się ran i złamań.

DKF

Jest to zabieg wykorzystujący wpływ pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości. Metoda ta powoduje wzrost ciepłoty w tkance, przez którą jest przepuszczany prąd. Diatermia krótkofalowa powoduje głębokie nagrzewanie tkanek, przez co łagodzi ból, poprawia ukrwienie i zmniejsza stan zapalny. Powoduje również przyspieszenie wchłaniania wysięku zapalnego. Wskazaniami są przede wszystkim wszelkie urazy, choroba zwyrodnieniowa stawów
i kręgosłupa.

Leczenie zimnem

Do krioterapii zalicza się zabiegi z zastosowaniem zimna o temperaturze 0 st. C i poniżej 0 st. C. Miejscowo zastosowanie zimna działa na naczynia krwionośne w skórze w dwóch fazach. W pierwszej powoduje natychmiastowe zwężanie naczyń w skórze i tkance podskórnej. Jest to reakcja organizmu przed utratę ciepła. W drugiej zaś naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co powoduje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwkrwotoczny, zapobiega lub ogranicza występowaniu krwiaków oraz zmniejsza obrzęki pourazowe.

Laseroterapia

Promieniowanie laserowe wywołuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwobrzękowy, powoduje wzrost mikrokrążenia, wpływa na procesy immunologiczne, hormonalne, ułatwia regeneracje nerwów, przyśpiesza zrost kostny.

Ultradźwięki

Energia mechaniczna fali ultradźwiękowej, ulegając absorpcji w tkankach, powoduję powstanie energii cieplnej. Zabieg ten polepsza mikrokrążenie, przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza ból, zmniejsza zapalania, napięcia mięśni, zwiększa ruchomość stawów, przyśpiesza regenerację.

Terapia kombinowana

Polega na połączeniu stosowania stymulacji ultradźwiękami oraz elektroterapii. 
copyright by Lekmed 2013